Livaja iz jedanaesterca donio Hajduku prolazak u finale Kupa

Nogometaši Hajduka plasirali su se u 13. finale hrvatskog Kupa minimalnom pobjedom nad Slaven Belupom

Nogometaši Hajduka izborili su plasman u finale SuperSport Hrvatskog kupa nakon što su u Koprivnici na stadionu Ivan Kušek Apaš pobijedili Slaven Belupo sa 1-0. Pogodak odluke zabio je Marko Livaja u 59. minuti iz jedanaesterca. Hajduk će u finalu 24. svibnja na riječkoj Rujevici braniti naslov protiv Šibenika, koji je u prvom polufinalu petog travnja na Šubićevcu slavio sa 2-1 protiv Dinama. Podsjetimo, “Modri” su poveli golom Josipa Drmića u 40. sekundi, no Šibenik je u drugom dijelu okrenuo rezultat golovima Ikera Poza (72) i Duje Čopa (90+3).

Za Šibenik je to drugo finale u povijesti, u svom prvom 2010. godine je izgubio od Hajduka, dok su Splićani izborili svoje 13. finale u kojem će loviti osmi naslov. Osim što je izborio finale Kupa, Hajduk je ovom pobjedom prekinuo i niz od četiri uzastopna gostovanja u Koprivnici bez slavlja. Prvo uzbuđenje stiglo je već u šestoj minuti nakon pogreške gostujućeg vratara Ivana Lučića koji je čekao s ispucavanjem jedne lopte što je umalo iskoristio Robert Mudražija. Domaćin je zaprijetio i u 11. minuti, pucao je Arber Hoxha, ali neprecizno.

U 22. minuti ponovo prijeti Slaven. Benedik Mioč je ubacio s desne strane, Lučić nije uspio uhvatiti loptu, koja je došla do Maria Marine, no Slavenov veznjak je loše pucao preko gola. Zanimljivo, utakmica je u 30. minuti nakratko prekinuta nakon što su se uključile prskalice za vodu, no srećom prekid je kratko trajao. Samo minutu kasnije Hajduk je imao prvu priliku na utakmici, međutim Marko Livaja se nije najbolje snašao.

Splićani su zaprijetili i u 38. minuti, s ruba kaznenog prostora je pucao Yassine Benrahou, ali je lopta od bloka završila u korneru. Minutu kasnije došlo je do neugodnog sudara glavama Novaka Tepšića i Daria Melnjaka. Nažalost, Tepšić je na nosilu iznesen s terena, dok je Melnjak nastavio susret s povezom oko glave. Do kraja prvog poluvremena nije bilo više uzbuđenja, pa je prvih 45 minuta završilo bez golova i s vrlo malo prilika na obje strane.

U nastavku smo vidjeli daleko življu i zanimljiviju utakmicu. Prvu priliku u drugom dijelu imao je Hajduk u 52. minuti. Rokas Pukštas je s desne strane ubacio pred vrata, Marko Livaja je pucao glavom, ali pored gola. Samo tri minute kasnije sjajnu priliku je imao i domaćin. Ante Crnac je pokušao s desne strane, ali je lopta prošla tik uz vratnicu.

U 59. minuti napokon smo vidjeli i pogodak i to s bijele točke. Pukštas je pucao u kaznenom prostoru, a Nikola Jambor blokirao udarac rukom. Sudac Patrik Kolarić je nakon video analize pokazao na bijelu točku, a Livaja bio siguran za vodstvo gostiju.

U 67. minuti Slaven je imao još jednu solidnu priliku, Crnac je pucao glavom ali preko gola. U završnici susreta domaćin je jurnuo po izjednačenje, ali bez pravih konkretnih prilika, pa je Hajduk obranio prednost za plasman u finale.