Hajduk posustao u finalu: Az Alkmar ih ispratio s pet golova

Juniori splitskog Hajduka nisu uspjeli otići do kraja i osvojiti naslov europskog prvaka

Mladi nogometaši Hajduka poraženi su finalnom dvoboju juniorske UEFA lige prvaka u Ženevi od nizozemskog AZ Alkmaara s 0-5 (0-1).Golove su za AZ postigli Ganac Jayden Addai (45pen), Ernest Poku (70, 76) i Mex Meerdink (79, 87). “Hajdukovi tići” nisu se uspjeli popeti na krov Europe, doživjeli su težak debakl u finalu od AZ-a (0-5), momčadi koja je pokazala svoju moć, te deklasirala Hajduk, kao što je to učinila s Realom i Barcelonom.

Ključni trenutak dvoboja zbio se na kraju prvog dijela kada je Luka Vušković bespotrebno srušio Pokua jer bi Hajdukove opcije itekako rasle s rezultatom 0-0. Nakon što u drugom dijelu Splićani iz dvije prilike nisu zabili, učinili su to Nizozemci, a onda se hrvatska momčad raspala.

Unatoč porazu, Hajdukovi juniori prva su nogometna momčad iz Hrvatske koja je igrala finale jednog UEFA-natjecanja. Dinamo je 1967. godine osvojio Kup velesajamskih gradova, ali to natjecanje tada nije bilo pod ingerencijom UEFE.

Utakmica počela živahno, već u prvim minutama zaprijetio je Addai, ali vratar Hajduka Borna Buljan bio spreman, a u 8. minuti je pokušao Šimun Hrgović u prvoj ozbiljnijoj akciji Hajduka. Buljan je u 16. minuti obranio još jedan šut Addaia, koji je opet pokušao u 30. minuti, no vratar Hajduka je nesavladiv i kada je pokušao de Jong.  Obrana Hajduka je odolijevala sve do 44. minute kada je Luka Vušković nepotrebno u svom šesnaestercu zaustavio Pokua, a francuski sudac pokazao na jedanaesterac kojeg je mirno realizirao Jayden Addai.

Trener Hajduka Marijan Budimir je u prvom dijelu postavio uvlas istu taktiku kao i protiv Milana u polufinalu, no Nizozemci su se pokazali puno bolja momčad od talijanske, ne dopuštajući protunapade Splićanima.

Hajduk je bio puno opasniji u drugom dijelu. U 54. minuti nakon prodora Jere Vrcića veliku priliku je imao Rokas Pukštas, ali je pucao pored gola,a udarac Mate Antunovića u 61. minuti obranio je vratar Owusu.

Napadačka igra Splićana ostavila je previše prostora brzim napadačima AZ, a u 70. minuti najbolji pojedinac utakmice Ernest Poku prošao je po lijevoj strani i preciznim udarcem desnom nogom pogodio “malu-mrežicu” vrata Buljana za 0-2.

Budimirova momčad potom se raspala, a Nizozemci su zaigrali rasterećeno. U 76. minuti Poku zabio za 3-0 nakon što mu je petom dodao Meerdink, da bi Meerdink tri minuta kasnije iz solo-prodora zatresao mrežu za 4-0. Najbolji strijelac AZ-a tri minute prije kraja postavio je konačnih 0-5 i prvi poraz Hajdukovih juniora u regularnom dijelu u 14. utakmici u Ligi prvaka.

Dvoboj je privukao oko 12 tisuća gledatelja, od kojih je sedam tisuća navijalo za Hajduk. Utakmicu je gledao i hrvatski izbornik Zlatko Dalić, predsjednik HNS-a Marijan Kustić, gradonačelnik Splita Ivica Puljak i mnogi drugi uglednici.

AZ je do finala stigao preko Shamrock Roversa, Crvene zvezde, Eintracht Frankfurta, Barcelone, Real Madrida i Sportinga, a Hajduk preko preko Gabale, Apolonije, Šahtara, Manchester Cityja, Borussije Dortmund i Milana.

Hajduk je bio deseti klub u finalu Lige prvaka mladih. UEFA je ovo natjecanje pokrenula 2013. godine, a ogled juniora Hajduka i AZ-a bio će deveti finale. U sezoni 2020./21. završnica nije odigrana zbog restrikcija vezanih uz koronavirus. Benfica i Chelsea čak su četiri puta igrali finale, Barcelona i Red Bull Salzburg po dva, a jednom su finale igrali Šahtar, PSG, Porto i Real Madrid.